آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۴/۲۷ ۲۰:۴۵:۰۶
امروز : جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۸ - 2019/07/19 - ۰۲:۲۵:۵۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۶ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
بوشهر| پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی به بخش خصوصی واگذار می‌شود

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی گفت: بخش عمده‌ای از فعالیت پالایشگاه‌های گازی پارس جنوبی به بخش خصوصی واگذار می شود که مطابق برنامه باید در یک دوره ۳ ساله تا افق ۱۴۰۰ سایر پالایشگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، هادی هاشم‌زاده فرهنگ صبح امروز در نشست بررسی روند اجرای طرح‌های پارس جنوبی و نقش آن در اقتصاد ملی اظهار داشت: شرکت ملی گاز ایران نقش مهمی در فراورش و توزیع گاز در کشور دارد به‌گونه‌ای که امروز ایران یکی از بزرگترین شبکه‌های توزیع گاز طبیعی در جهان  محسوب می‌شود.

وی از فرآورش بیش از 30 هزار و 700 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی در کشور خبر داد و بیان کرد: امروز بزرگترین دستاورد شرکت ملی گاز ایران جلب اعتماد مردم و مسئولان است.

فرهنگ با بیان اینکه در سال گذشته سه پالایشگاه فازهای 17،18، 19، 20 و 21  به مجموعه مجتمع پارس جنوبی افزوده شد افزود: علاوه بر این در سال گذشته واحد تولید ماده بودارکننده گاز نیز به مجتمع گاز پارس جنوبی افزوده شده است.

وی، ارزش محصولات پارس جنوبی در سال گذشته را معادل 43 درصد بودجه عمومی کشور دانست و خاطر نشان کرد: ارزش محصولات پارس جنوبی در سال گذشته رقمی معادل 167 هزار میلیارد تومان بوده است.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان اینکه هر فاز پارس جنوبی یک‌درصد بر روی رشد ناخالص ملی اثرگذار است افزود: اکنون تولیدات پارس جنوبی  50 درصد از سبد انرژی فسیلی کشور را به خود اختصاص می‌دهند.

فرهنگ، حیات بسیاری از پتروشیمی‌های کشور را وابسته به محصولات مجتمع گازی پارس جنوبی دانست و گفت: در همین راستا سال گذشته نزدیک به 3.5 میلیون تن اتان در پالایشگاه‌های پارس جنوبی تولید شد.

وی با اشاره به اینکه ساخت و تعمیرات پالایشگاه‌های گازی توسط متخصصان داخلی انجام می‌شود خاطر نشان کرد:یکی از موارد مهم در فصل گرم موضوع تعمیرات اساسی و مدیریت روزهای تعمیرات اساسی است که برنامه ریزی مناسب برای کاهش روزهای تعمیرات امسال صورت گرفته است.

وی افزود: با وجود افزایش پالایشگاه‌های جدید مطابق برنامه امسال تعداد روزهای توقف باید 174 روز باشد که کاهش حدود 15 درصدی در روزهای توقف را شاهد خواهیم بود.

مدیرعامل مجتمع گاز پارس جنوبی تجهیزات این پالایشگاه را سرمایه ملی دانست و تصریح کرد: در راستای صیانت و حفاظت از این دارایی‌ها ارزیابی لازم متناسب با معیارهای جهانی صورت گرفته و برنامه‌های بهبوددر حال انجام است.

فرهنگ به برنامه واگذاری فعالیت‌های پالایشگاه گازی پارس جنوبی به بخش خصوصی اشاره کرد و افزود:در همین راستا در پارس جنوبی بخش عمده‌ای از فعالیت  پالایشگاه‌های گازی به بخش خصوصی واگذار می‌شود که از سال گذشته فازهای 19، 20، 21 و 17 و 18 با همین روش مدیریت و راهبری می‌شوند.

وی از برون سپاری فازهای 13، 22 و 24 پارس جنوبی خبر داد و بیان کرد: به محض تحویل این فازها به مجتمع گاز پارس جنوبی برون سپاری می‌شوند و مطابق برنامه باید در یک دوره 3 ساله تا افق 1400 سایر پالایشگاه‌ها به بخش خصوصی واگذار شوند.

انتهای پیام/ن

کد خبر 18215
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم