آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ ۱۶:۳۸:۰۵
امروز : شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ - 2019/09/21 - ۱۶:۵۷:۲۲
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۵
بوشهر|سد ارغون دشتستان با 200 میلیارد ریال اعتبار اجراء می‌شود

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به اجرای سد ارغون دشتستان گفت: ۱۲۶ میلیارد ریال اعتبار اولیه اجرای سد ارغون کلمه ارزیابی شده که پیش بینی می‌شود اعتبار اجرای این سد تا ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دشتستان، حسین باشی‌زادگان ظهر امروز در آیین آغاز ساخت سد ارغون کلمه دشتستان، با اشاره به وضعیت منابع آب آشامیدنی استان بوشهر اظهار داشت: بیش از 90 درصد منابع آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از  حوزه جغرافیایی استان قرار دارد که این مهم، مشکلاتی را در تامین آب استان ایجاد کرده و چالش‌های خاصی دارد.

وی، از تامین منابع آب آشامیدنی استان بوشهر خبر داد و بیان کرد: در سال‌های اخیر برای افزایش منابع آب آشامیدنی استان بوشهر تلاش‌های مهمی انجام شده که یکی پس از دیگری اجرایی و به بهره‌برداری می‌رسد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر، احداث آب شیرین‌کن در سواحل استان بوشهر و ساخت سدهای جدید را از جمله برنامه‌های مهم این حوزه دانست و تصریح کرد: منابع زیرزمینی در دشت‌های استان بوشهر تحت تاثیر خشکسالی قرار گرفته و این مهم سبب شده که منابع آب جدید آشامیدنی از طریق شیرین‌سازی آب دریا طراحی و عملیاتی شود.

باشی‌زادگان از ساخت سدهای کوچک و زودبازده در استان خبر داد و بیان کرد: 3 سد کوچک و زودبازده در استان بوشهر در حال بهره‌برداری و اجرایی  است که سدهای تنگ‌ارم دشتستان، اخند عسلویه و ارغون کلمه دشتستان از آن جمله است.

وی، با تاکید بر تسریع اجرای این طرح‌های سدسازی افزود: امید می‌رود طرح‌های سدسازی در استان بوشهر بر اساس برنامه زمان‌بندی اجرایی و تکمیل شود تا مردم بتوانند در موعد مقرر از آن بهره‌برداری کنند.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از اجرای سد ارغون کلمه خبر داد و تصریح کرد: ساخت این سد با فراخوان انتخاب پیمانکار فرایند مناقصه تا پایان اردیبهشت انجام شد و اول خرداد امسال زمین محل اجرای سد به پیمانکار تحویل شد.

باشی‌زادگان با بیان اینکه سد ارغون کلمه در شش کیلومتری شهر کلمه و شمال شرق دشتستان قرار دارد خاطر نشان کرد: سد ارغون با هدف تامین آب آشامیدنی شهر کلمه و روستاهای هم‌جوار آن اجرایی شده است.

وی با اشاره به تامین اعتبار اولیه سد ارغون کلمه  افزود: 126 میلیارد ریال اعتبار اولیه اجرای سد ارغون کلمه ارزیابی شده که  پیش بینی می‌شود اعتبار اجرای این سد تا انتها به 200 میلیارد ریال افزایش یابد.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر متوسط بارش باران در این منطقه را 270 میلیمتر دانست و افزود: مساحت مخزن سد ارغون در تراز نرمال 24 هکتار و متوسط آبدهی سالانه سد یک‌میلیون 200 هزار مترمکعب است.

باشی‌زادگان حجم مخزن سد ارغون را 2 میلیون متر مکعب دانست و گفت: حجم مفید  مخزن این سد یک‌میلیون و 68 هزار متر مکعب  و حجم تنظیمی آن 24 هزار متر مکعب است.

وی، با اشاره به  مشخصات بدنه بند ذخیره‌ای سد ارغون دشتستان بیان کرد: ارتفاع سد 23، طول تاج230 و عرض تاج سد ارغون شش متر است.

سرپرست شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به انجام عملیات 50 هزار متر مکعب خاک‌برداری در ساخت سد ارغون کلمه افزود: تاکنون 30 هزار متر مکعب عملیات خاکبرداری انجام شده و حجم سنگبرداری 10 هزار متر مکعب است.

باشی‌زادگان با اشاره به اجرای ساخت سد ارغون بر اساس برنامه زمان‌بندی افزود: مدت اجرای احداث بند ذخیره‌ای سد ارغون در شهرستان دشتستان و تکمیل آن  15 ماه برآورد شده است.

انتهای پیام/ش

کد خبر 18875
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم