آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۲۱:۱۰:۳۵
امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - 2020/02/17 - ۲۱:۲۳:۵۶
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۲ تیر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۵
پزشک

برای نخستین بار در دنیا نقص ایمنی گیرنده اینترفرون آلفا رسپتور یک در یک کودک ۶ ساله بوشهری با مشارکت پزشک بوشهری و بخش ژنتیک انسانی دانشگاه راکفلر آمریکا شناسایی و گزارش شد.

به گزارش خبرگزاری محار، فوق تخصص آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در جمع خبرنگاران اظهار کرد: افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در مقابل برخی از ویروس‌ها مانند سرخک، تب زرد و یا واکسن‌هایی که حاوی این نوع ویروس‌های تضعیف شده و زنده هستند دچار التهاب مغزی می‌شوند که در موارد شدید می‌تواند به مرگ بیمار منجر شود.

دکتر افشین شیرکانی با بیان اینکه با تشخیص و درمان به‌موقع این بیماری، این افراد می‌توانند از یک زندگی سالم برخوردار باشند گفت: بدن انسان برای مقابله با ویروس‌ها و میکروب‌ها به یک سیستم ایمنی سالم نیاز دارد، نقص سیستم ایمنی از معدود بیماری‌هایی هستند که هنوز در دنیا به خوبی شناخته نشده‌اند.

این فوق تخصص آسم و آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی افزود: شناخت و درمان زودهنگام این نوع بیماری برای ادامه حیات بیماران ضروری است، پژوهش‌ها نشان می‌دهد از هر ده هزار نفر یک تن به بیماری‌های نقص ایمنی مبتلا می‌شود.

دکتر شیرکانی اضافه کرد: بدن انسان برای مقابله با ویروس‌ها به انواع اینترفرون ها نیاز دارد؛ اختلالات اینترفرون ها و گیرنده‌های آن‌ها هنوز به خوبی در دنیا شناخته نشده است و پزشکان در مورد این‌گونه بیماری‌ها هنوز اطلاعات کمی دارند.

وی عنوان کرد: نتیجه این پژوهش در یکی از معتبرترین مجلات پزشکی آمریکا به نام JEM در ماه جاری میلادی چاپ شده است.

به گزارش خبرگزاری محار، برای اولین بار در دنیا در بخش تحقیقات آلرژی و ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و با همکاری مرکز پژوهش‌های ژنتیک انسانی دانشگاه راکفلر آمریکا، دانشگاه لوآن بلژیک و دانشگاه سوربن پاریس، دکتر افشین شیرکانی فوق تخصص آلرژی و بیماری‌های نقص ایمنی و عضو هیأت علمی دانشگاه موفق به شناسایی و کشف بیماری نقص گیرنده یک اینترفرون آلفا شد.

دکتر افشین شیرکانی و همکاران وی علاوه بر شناسایی و کشف این بیماری، نشان دادند که "ژن‌درمانی" به عنوان یک روش قطعی و نهایی در درمان این بیماران می‌تواند بسیار مفید باشد.


انتهای پیام

کد خبر 19163
منبع خبر : خبرگزاری ایسنا