آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۲/۰۵ ۱۰:۴۱:۲۵
امروز : دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ - 2020/02/24 - ۱۲:۵۵:۱۰
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۲۰ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۵
بررسی بناها و محوطه‌های تاریخی بندر بوشهر به روایت تصویر

وضعیت بناها و محوطه‌های تاریخی بندر بوشهر از جمله قلعه ریشهر، عمارت‌های ملک، تنگستانی و ۷ بنگله، موزه منطقه‌ای خلیج فارس و قبرستان متجاوزان انگلیسی در بوشهر با حضور استاندار و مسئولان میراث فرهنگی بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، آثار، ابنیه و بناهای تاریخی بندربوشهر ظهر امروز مورد بازدید استاندار بوشهر و مسئولان میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

در این بازدیدها، وضعیت قلعه تاریخی ریشهر، عمارت‌های ملک، تنگستانی و 7 بنگله، موزه منطقه‌ای خلیج فارس و قبرستان متجاوزان انگلیسی‌ها در بندر بوشهر بررسی شد.

استاندار بوشهر در این بازدیدها با اشاره به اهمیت حفظ و احیای ابنیه‌های تاریخی شهر بوشهر اظهار داشت: میراث فرهنگی ، شهرداری و دیگر دستگاه‌های دخیل در امر گردشگری باید با تلاش مضاعف برای توسعه زیر ساخت‌های این حوزه تلاش کنند و با فعال کردن بخش خصوصی به رونق گردشگری استان کمک کنند.

 سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان بوشهرنیز هدف از این بازدیدها را بررسی و ارزیابی جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی بوشهر دانست و گفت: با توجه به فرا رسیدن فصل گردشگری که با بهتر شدن وضعیت آب و هوایی استان اتفاق می‌افتد بدنبال ساماندهی و بهبود فضاهای گردشگری هستیم .

محمد حسین ارسطوزاده ضمن بازدید از محوطه تاریخی قلعه ریشهر و با توجه به اهمیت این بنا که به‌عنوان نخستین بنای ثبت شده در فهرست آثار ملی است بیان کرد: در این محوطه تاریخی باید مطالعات باستان شناسی بیشتری صورت گیرد ، اما به سبب عدم دسترسی کامل به آن این مهم تاکنون صورت نگرفته و نیازمند آزادسازی این محوطه برای گمانه زنی و تحقیقات باستانی است.

وی در بازدید از موزه منطقه‌ای خلیج فارس بوشهر از بهره برداری آن تا دهه فجرامسال خبر داد و با اشاره به ظرفیت این منطقه بر لزوم محوطه سازی به‌صورت چند منظوره با ساماندهی فضای سبز که بعضا از گیاهان بومی منطقه باشد تاکید کرد.

در این بازدیدها از بناهای تاریخی تنگستانی و عمارت هفت بنگله نیز بازدید و بر واگذاری عمارت تنگستانی با اولویت تبدیل آن به تفرجگاه با توجه به سابقه تاریخی و همچنین حفاظت و نگهداری عمارت هفت بنگله برابر قانون توسط دستگاههای دولتی تاکید شد.

عمارت ملک بندر بوشهر نیز مورد بازدید قرار گرفت که ارسطوزاده بیان کرد: این عمارت به بخش خصوصی با تدوین طرح مجتمع اقامتی پذیرایی واگذار شده است .

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان بوشهر یکی از اولویت‌های مجموعه میراث فرهنگی را حفظ ، مرمت و احیای آثار تاریخی دانست و تاکید کرد: با فعال  شدن بخش خصوصی و واگذاری این بناها به این بخش و با تعریف کاربری‌های مناسب گردشگری و فرهنگی رونق بیش از پیش این صنعت در استان فراهم می‌شود.

 

انتهای پیام/ن

کد خبر 21354
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم