آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۱۱/۲۸ ۲۱:۱۰:۳۵
امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - 2020/02/17 - ۲۱:۲۰:۵۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
میراث خارگ گردشگری

میراث فرهنگی و گردشگری خارگ در مسیر رشد و توسعه

به گزارش محار نیوز : 

 

 این دیدار  روز گذشته در محل شورای اسلامی شهر خارگ و با حضور مدیر کل حفظ و احیای محوطه ها ، بنا ها و بافت های وزارت میراث ، رئیس اداره ثبت جهانی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی و سه تن از اعضاء شورای اسلامی شهر خارگ ، نماینده افتخاری میراث و همچنین فعالین حوزه میراث فرهنگی در خارگ برگزار شد.

در ابتدای این دیدار مهندس خواجه رئیس شورای اسلامی شهر خارگ ضمن خیر مقدم به حضار با بر شمردن ظرفیت های این جزیره در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری خواستار توجه بیشتر وزارت خانه و اداره کل میراث استان به این جزیره شد.

رئیس شورای اسلامی شهر خارگ در ادامه با تاکید بر ارائه برنامه کوتاه مدت و بلند مدت در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری گفت : ما انتظار دارم با حضور مدیر کل محترم در جزیره در کوتاه مدت شاهد اجرای برنامه ها و تغییرات مثبت در جزیره باشیم و مجموعه شورای اسلامی شهر خارگ نیز آمادگی کامل دارد در این حوزه با میراث فرهنگی همکاری لازم را داشته باشد.

در ادامه این نشست مهندس وطن دوست و مهندس بخشی دو تن از اعضا شورای اسلامی نیز به بیان دیدگا ها و دغدغه های موجود در عرصه میراث فرهنگی پرداختند.

برادران مژده و حیدری از دیگر فعالین حوزه میراث فرهنگی بودند که در این دیدار ضمن اننقاد از عدم توجه به مقوله های میراث فرهنگی و گردشگری در سطح جزیره خواستار تسهیل در رفت و آمد گردشگران به خارگ شدند.

نماینده افتخاری میراث فرهنگی در خارگ نیز بیان اقدامات صورت گرفته در طول یک سال گذشته حضور خود در این سمت خواستار توجه و حمایت بیشتر اداره کل میراث استان از این جزیره شد.

در ادامه این نشست دکتر احمدی مدیر کل حفظ و احیای محوطه ها ، بنا ها و بافت های وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ضمن ابراز خرسندی از حضور در خارگ گفت : تعامل بسیار سازنده ای میان مسئولین این جزیره دیده می شود.

احمدی در ادامه ضمن اشاره به موقعیت خاص و استراتژیک این جزیره در حوزه اقتصاد و صنعت گفت : خارگ در همه ارکان ویژه است و میبایست نگاه ویژه ای هم به این جزیره در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری داشت.

دکتر احمدی در پاسخ به درخواست یکی از فعالین حوزه میراث در خصوص تشکیل نمایندگی میراث در خارگ گفت : ساز و کار قانونی این کا در قالب نماندگی ، پایگاه و یا دیگر موارد میبایست پیگیری شود.

در ادامه این نشست شهرام اسلامی دیگر فعال میراث فرهنگی در سطح جزیره نیز ضمن بر شمردن ظرفیت های خارگ در حوزه میراث فرهنگی گفت : قریب به 15 اثر ثبت نشده در سطح جزیره شناسایی شده است که در حال آماده سازی پرونده آنها برای ارائه شورای ثبت از سوی اداره کل میراث استان هستیم.

اسلامی همچنین در ادامه ضمن با تاکید بر ویژگی های خاص دو اثر قنات های خارگ و مجموعه کلیسای نسطوریان خارگ خواستار الحاق این دو اثر به پرونده ثبت جهانی یونسکو شد و گفت : امیدوارم با حضور جناب آقای ارسطو زاده در راس مدیریت میراث استان که تجربیات بسیار ارزشمندی را در حوزه پایگاه های جهانی شوش و شوشتر در استان خوزستان که به نوعی بهشت باستان شناسان میباشد ، دارند و همچنین حضور سرکار خانم سالاری رئیس اداره ثبت جهانی وزارت میراث در خارگ شاهد ثبت جهانی این دو اثر در خارگ که به نوعی اولین آثار ثبت جهانی در خلیج فارس نیز محسوب میشوند باشیم.

 

کد خبر 25543