آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ ۰۸:۴۶:۲۴
امروز : دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - 2019/12/09 - ۰۸:۵۶:۳۱
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency        خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
خبرگزاری محار | اخبار ایران و جهان | mohar News Agency
۱۲ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۵
رئیس سازمان اوقاف: خسارت و صدمه‌ای به بقاع متبرکه در اغتشاشات اخیر وارد نشد

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در اغتشاشات اخیر خسارت و صدمه‌ای به بقاع متبرک وارد نشد گفت: برای اینکه تحریم‌های اعمال شده برای دشمنان یک ثمره و بازخوردی داشته باشد آنان زمینه بروز فتنه، آشوب و اغتشاش در برنامه دارند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی خاموشی ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر با اشاره به ثبت موقوفات اظهار داشت: تاکنون بیش از 193 هزار موقوفه در سازمان اوقاف و امور خیریه ثبت شده است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با بیان اینکه موقوفات غیرمتصرفی دارای تولیت خاص و موقوفات متصرفی در اختیار سازمان اوقاف و امور خیریه است افزود: در قانون بقاع متبرکه، مدیریت 4 بقعه متبرکه شاهچراغ(ع)، استان قدس رضوی، حضرت معصومه(س) و حضرت عبدالعظیم حسنی در اختیار سازمان اوقاف است و  تدبیربرنامه فرهنگی و گردش مالی دیگر بقاع متبرکه بر عهده سازمان اوقاف است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه  از صدور سند تک برگی شدن اسناد بقاع متبرکه خبر داد و بیان کرد: این مهم سبب جلوگیری از مخدوش  اسناد بقاع متبرکه در طول تاریخ می‌شود.

خاموشی با بیان اینکه مردم ایران توجه ویژه‌ای به فرهنگ وقف و اگذاری آن در عرصه‌های مختلف دارند گفت: امسال بیش از 3 هزار وقف در عرصه‌های گوناگون از جمله وقف‌های امورخیریه، بیمارستان، مدارس، مراکز درمانی، وقف‌هایی در عرصه حوادث طبیعی، علم و فناوری، وقف مشارکتی واگذار شده است.

وی، بقاع متبرکه را یک کانون فرهنگی دینی دانست و بیان کرد: این کانون‌ها به هم تفاوت‌های منطقه‌ای دارند چراکه برخی بقاع به سبب گوناگونی زائران و مراجعه کنندگان زیادی نسبت به دیگر بقاع دارد که اعداد آنان 500 بقعه ارزیابی شده است.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه مابقی بقاع متبرکه دارای  برنامه فرهنگی محدودتری است افزود: برای آبادانی این بقاع هیئت امنای منطقه‌ای و بومی با ارائه پیشنهادات، منابع اعتباری لازم برای بازسازی آنها تصویب می‌شود.

خاموشی با اشاره به اینکه برنامه پرشتابی برای بهینه سازی فضای کالبدی بقاع آغاز شده تصریح کرد: اخیرا در این بقاع برای مقابله با آسیب‌ها و کمک به رفع فقر منطقه‌ای کانون‌هایی به نام افق شکل گرفته است.

نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امورخیریه با بیان اینکه کانون‌های افق براساس سرفصل‌ها به مشکلات خاصی رسیدگی می‌کنند افزود: در آغاز سال تحصیلی جدید کمک‌های تحصیلی ارائه شد و در رسیدگی به محرومان کمک‌هایی به این افراد مورد توجه قرار گرفت .

وی با بیان اینکه این طرح در حال اجراء است تصریح کرد: اخیر در خراسان رضوی 26 نیروگاه خورشیدی 30 تا 50 کیلواتی به میزان 120 کیلووات  افتتاح شده که هم کمکی برای مجموعه بقعه و هم در تولید انرژی برقی نقش مهمی دارد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از اجرای طرح افق در 500 بقعه خبر داد و بیان کرد: امسال بر اساس برنامه‌ریزی طرح افق در بیشتر بقاع متبرکه براساس نیاز مناطق  کشور اجرایی می‌شود.

خاموشی با بیان اینکه در اغتشاشات اخیر خسارت و صدمه‌ای به بقاع متبرک وارد نشد گفت:  برای اینکه تحریم‌های اعمال شده برای  دشمنان یک ثمره و بازخوردی داشته باشد آنان به مزیت‌های نسبی ایران توجه دارند و در این راستا اهداف خود را با این آشوب‌ها، فتنه‌ها و اغتشاشات دنبال می‌کنند.

وی با بیان اینکه مردم صف خود را با اغتشاشگران جدا کردند تصریح کرد: مردم آگاه ایران از آن عده‌ای که درصد اغتشاش بودند صف خود را جدا کردند و مردم ما در عینی که در حوزه اقتصادی مطالبه دارند و باید مسئولان توجه ویژه‌ای به این مهم داشته باشند به فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه و اعمال آشوبگران را محکوم کردند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه با فرمان رهبر معظم انقلاب اسلامی مسیر تحقق مطالبات مردم مشخص می‌شود گفت: در این راستا مجلس شورای اسلامی و مدیریت اجرایی به این خواست و مطالبه  اقتصادی مردم ان‌شالله بیشتر رسیدگی کنند و تنها راه حل مشکلات اقتصادی کشور توجه به اقتصاد درون‌زا است تا ضمن افزایش تولید زمینه اصلاح درآمدها محقق شود.

انتهای پیام/190/ش

کد خبر 25634
منبع خبر : خبرگزاری تسنیم